Мануална терапия
Мануална или още позната като манипулативна терапия е физическо лечение, използвано предимно от физиотерапевти, трудови терапевти, терапевти, използващи чиропрактика, остеопати за лечението на мускулноскелетна болка, физически увреждания и инвалидност. Този тип терапия най-често използва масаж и манипулация на мускулите, мобилизация и манипулация на ставите.
Трите основни вида мануална терапия са манипулация, мобилизация и масаж. Манипулацията (трябва да се употребява само от специалисти) е сръчното рязко завъртане, отвесно или разбъркващо въвеждане на сила отвън към скелетно опорния апарат (ставите), при което може ясно да се чуват звуци на изпукване (при изпускане на съдържащия се в кухините на ставите газ), докато мобилизацията е по-бавен и последователно контролиран процес на ставно разтягане, което има за цел да подобри биомеханичната еластичност. Масажът е типично повторителен натиск, разтриване и т.н. по тялото, който принципно подобрява кръвообращението и интерстициалната флуидна динамика.
Подходящи за мануална терапия заболявания на опорно-двигателния апарат:
Остеохондроза, артрозна болест, невралгии, главоболие, изтръпване на крайниците, световъртеж и шум в ушите.
В основата на нарушенията на гръбначният стълб стои изместването на прешлените. Това води до прищипване на нерв и съдове, кръвообращението се влошава и се получават силни болки.
Цели се възстановяване на функцията на двигателният сегмент (между два съседни прешлена).
Добре се съчетава и допълва с лазер терапия, иглотерапия, масаж и др.